Soki na detoksykację wątroby

Detoksykacja (detox) jest fizjologicznym procesem usuwania z organizmu substancji, które mogą być toksyczne. Substancje toksyczne wchłaniamy zazwyczaj z naszego otoczenia (zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy lub chemikalia, np. chlor z wody). Niestety, nasza codzienna dieta jest drugim głównym źródłem toksyn, które występują w postaci dodatków, konserwantów, leków, antybiotyków, syntetycznych witamin i innych substancji chemicznych. Po wchłonięciu, nasza wątroba jest organem, do którego trafia większość tych toksyn. Wątroba jest głównym filtrem naszego ciała dla wszelkiego rodzaju substancji toksycznych. O ile nie prowadzisz bardzo zdrowego trybu życia, od czasu do czasu i ty będziesz musiał oczyszczać ten niezwykle ważny organ, aby mógł on utrzymać swoje prawidłowe funkcjonowanie.

Powtórzmy więc, gdzie odbywa się detoksykacja: dzieje się to w wątrobie, a nie w jelicie grubym. Dlatego, aby przeprowadzić udaną detoksykację organizmu, należy przeprowadzić detoksykację wątroby i wzmocnić jej funkcję. Kiedy poprawisz funkcjonowanie wątroby, może ona naturalnie przeprowadzać proces detoksykacji znacznie lepiej. Istnieje kilka ważnych kroków, aby to zrobić:

 • zwiększyć spożycie omega 3
 • zmniejszyć spożycie omega 6
 • zmniejsz spożycie fruktozy
 • nie jedz zbyt dużo węglowodanów
 • zwiększyć ilość pokarmów bogatych w witaminę B

Zasady detoksykacji sokami

Do oczyszczania wątroby można używać specjalnych suplementów, ziół i specjalnie zaprojektowanych diet, które ułatwiają proces detoksykacji. Jednak w tym artykule będziemy mówić o tym, jak wykorzystać sokowanie - jeden z najbardziej naturalnych sposobów na przeprowadzenie detoksykacji.

Dlaczego soki są tak oczyszczające? Głównym powodem jest to, że kiedy używasz soków, przyjmujesz niezwykle dużą ilość składników odżywczych. Oprócz tego wchłaniasz również wyekstrahowaną wodę organiczną i energię życiową z wybranych przez Ciebie warzyw i owoców. Te substancje odżywcze są niezbędne w procesie oczyszczania wątroby. W przeciwieństwie do tego, jedzenie takiej samej ilości surowych warzyw i owoców w celu wchłonięcia takiej samej ilości składników odżywczych byłoby zbyt trudnym zadaniem. Soki oczyszczające są łatwo przyswajalne przez przewód pokarmowy. Wystarczy naprawdę krótki okres czasu, aby substancje odżywcze z soków rozprzestrzeniły się poprzez krew do każdej komórki ciała wymagającej oczyszczenia. Soki pozbawione są miąższu (włókien celulozowych) z owoców i warzyw, który jest oddzielany w procesie wyciskania soku. Włókna te są znacznie trudniejsze do strawienia.

Nie należy jednak błędnie sądzić, że włókna powinny być całkowicie pominięte w codziennej diecie. Kiedy wątroba wykonuje swoje normalne funkcje, produkuje ponad 30 uncji wypełnionej toksynami żółci dziennie, dostarczanej do jelita grubego. Trzeba się upewnić, że jelita również funkcjonują normalnie, a do tego potrzebna jest odpowiednia ilość błonnika w diecie. W przeciwnym razie toksyny zostaną częściowo wchłonięte z jelita grubego zanim zostaną wyeliminowane.

Rola antyoksydantów

Ponadto, istnieje kilka ważnych przeciwutleniaczy, które pomagają wątrobie w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Jednym z najważniejszych z nich jest Glutation (GSH). Komórki naszego ciała są w stanie syntetyzować tę cząsteczkę, ale glutation syntetyzowany w wątrobie jest niezbędny do oczyszczania organizmu, ponieważ pomaga usunąć wiele toksyn z organizmu. GSH jako taki nie jest obecny w żadnym pożywieniu; istnieją jednak pewne warzywa i owoce, które zawierają prekursory glutationu, dostarczając w ten sposób niezbędnego materiału do syntezy GSH w komórkach wątroby. Nieprzetworzone i świeże awokado, szparagi, brokuły, szpinak, czosnek i pomidory są najlepszymi źródłami, które ułatwiają produkcję glutationu. Witamina C, B, i E, jak również selen są również ważne dla zmniejszenia poziomu toksyn w wątrobie.

Czy detoks sokowy jest wystarczający?

Tak bardzo jak ludzie chcieliby Cię przekonać, że sokowirówka to wszystko, czego potrzebujesz, są w błędzie. Podążanie za procedurą detoksu sokowego nie jest wystarczające dla dobrego detoksu.

Jak widzieliśmy powyżej, istnieje kilka ważnych kroków w celu poprawy funkcjonowania wątroby.

W detoksykacji sokami, ważne jest, aby ograniczyć ilość soków owocowych, ponieważ będą one (z definicji) zawierają dużo fruktozy i będą zbyt obfite w węglowodany. Z drugiej strony, będzie bardzo mało witamin z kompleksu B, które znajdują się głównie w żywności pochodzenia zwierzęcego.

Będzie również brakowało kwasów tłuszczowych omega-3, które są ponownie znaleźć w żywności pochodzenia zwierzęcego.

Aby to naprawić, proponuję jeść organiczną wątrobę z trawy, raz lub dwa razy w tygodniu. Tak, to prawda. Aby poprawić funkcjonowanie wątroby, musisz spożywać również wątrobę. Organiczna wątroba jest pełna witaminy B i witaminy A, jak również innych korzystnych mikroskładników odżywczych, takich jak glicyna, cysteina, kwas glutaminowy, cynk, metionina itp.

Jak przygotować soki detoksykacyjne

Jeśli nie masz jeszcze sokowirówki, nie ma potrzeby kupowania drogich sokowirówek. Niektóre z tańszych sokowirówek mogą być bardzo wydajne i będą wykonywać swoją pracę. Powinniśmy wspomnieć w tym miejscu, że jeśli jesteś pod opieką lekarską lub jeśli bierzesz leki na receptę, należy skonsultować się z lekarzem przed użyciem tych soków detox na własną rękę. Ponadto, należy pamiętać, że informacje te są dostarczane tylko w celach edukacyjnych, więc zawsze skonsultować się z lekarzem o właściwościach oczyszczających soków przedstawionych poniżej.

Ze względu na eliminację toksyn, możliwe skutki uboczne detox wątroby może być swędzenie, wysypki i pryszcze. Dodatkowe efekty uboczne mogą obejmować pocenie się i nieświeży oddech, zawroty głowy, nietypowe zapachy, biegunkę, a nawet przejściowe problemy ze snem i łagodną depresję. Pozytywnym aspektem jest to, że po niedługim czasie będziesz mógł uzyskać ogólnie zdrowe samopoczucie i zwiększoną energię. Pod warunkiem, że tempo oczyszczania nie jest zbyt szybkie, wszystko to dzieje się, ponieważ układy organizmu pracują nad usunięciem toksyn i przywróceniem równowagi w organizmie.

Poniższe przepisy mogą pomóc w przywróceniu harmonii wątroby oraz innych narządów i układów wewnętrznych.

Soki na detoksykację wątroby powinny być bogate w antyoksydanty, zwłaszcza glutation. Pierwszy przepis zawiera szparagi. Możesz zmodyfikować wszystkie przedstawione przepisy na soki detoksykacyjne, dodając więcej szpinaku lub marchwi, aby zrównoważyć gorzki smak.

Warzywne soki detoksykacyjne

 • 3 łodygi szparagów
 • 1 mała marchewka
 • 1 pomidor
 • 1 filiżanka sałaty

Następujące połączenie marchwi i buraka jest również bardzo skuteczne:

 • 1 mała marchewka
 • 1 burak
 • 1 łodyga selera naciowego
 • 1 ogórek

Sok z kapusty, jeśli jesteś w stanie znieść jego ostry smak, wspomaga trawienie i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby. Seler i gruszki to środki czyszczące jelita, które pomagają w ogólnym procesie detoksykacji. Zamiast gruszek możesz użyć odrobiny marchewki lub jabłka.

 • 1 mała gruszka
 • 1 mniejsza kapusta
 • 2 łodygi selera naciowego
 • 1 filiżanka rukwi wodnej

Owocowy sok detoksykacyjny

Jeśli wolisz soki owocowe, sugeruję, abyś ponownie rozważył ich przydatność. Jeśli musisz je przygotować, użyj owoców o niskiej zawartości fruktozy. Upewnij się, że włożyłeś dużo awokado, które jest dość jedynym rodzajem owocu, który możesz jeść bez ograniczeń. Na przykład, następujący sok owocowy może być korzystny dla oczyszczania wątroby:

 • 1 Małe jabłko
 • 2 awokado

Arbuz jest znany jako dobry uniwersalny środek oczyszczający organizm, ale zawiera dość dużo fruktozy. Więc w rzeczywistości nie pomoże wątrobie w ogóle.

Sok z trawy pszenicznej

Chlorofil zawarty w trawie pszenicznej jest naturalnym środkiem antyseptycznym i pomaga wyeliminować toksyny z wątroby. Trawa pszeniczna jest bardzo trudna do wyciskania za pomocą konwencjonalnych sokowirówek. Jeśli chcesz przygotować sok z trawy pszenicznej, musisz zakupić specjalne wyciskarki do trawy pszenicznej.

Alkaliczne oczyszczanie wątroby

 • 1/2 grejpfruta
 • 2 cytryny
 • 1 ząbek startego czosnku
 • 1 cal tartego imbiru
 • 1 łyżka stołowa oleju lnianego
 • 1 łyżka stołowa acidophilus

Podsumowanie

Powyższe przepisy to tylko przykłady soków oczyszczających wątrobę i nie są one w żaden sposób stałe. Można je modyfikować w zależności od upodobań. Naucz się eksperymentować ze swoimi domowymi sokami i staraj się słuchać tego, co mówi Ci Twoje ciało.

Unikaj soków na bazie owoców. Są pyszne, ale zawierają też dużo cukru, nawet jeśli jest to naturalna fruktoza. Soki owocowe nie pomogą twojej wątrobie w detoksykacji.

Weź trochę omega-3 pochodzenia zwierzęcego, jak również trochę organicznej wątroby. Należy je jeść podczas procedury detox, aby uzyskać wystarczającą ilość witamin, które nie są obecne w wątrobie detox soków.

Nie zapomnij skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat najlepszego możliwego podejścia przy użyciu soków do detoksykacji wątroby.

Kacper

Redakcja hatikvah.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze zdrowego stylu życia.
Dobierz odpowiednią dla siebie wyciskarkę firmy Hurom.
Komponuj świeżo wyciskane soki i ciesz się z niepowtarzalnego smaku.