Jak działają wyciskarki?

Soki owocowe lub warzywne są prawdziwą bombą witaminową. Dostarczają nam one całej gamy witamin i soli mineralnych oraz są bogatym źródłem błonnika. Spożywanie soków owocowo warzywnych jest wskazane w każdym wieku, jako uzupełnienie niezbędnych składników w naszej diecie. Najbardziej wartościowe i najsmaczniejsze są soki wyciskane samodzielnie, bezpośrednio przed spożyciem.

Działanie wyciskarek do soków

Wyciskarki do soków (można je nabyć tutaj: https://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/) są urządzeniami, które pomagają nam uzyskać takie właśnie pyszne i świeże soki. Wyciskarki te są zaawansowanymi technologicznie prasami i działają na zasadzie wolnoobrotowego wyciskania soku z wybranych surowców. Podstawowymi komponentami wyciskarki są komora, ślimak i sito. Odpowiednio wyprofilowany ślimak, miażdżąc produkty - wyciska z nich sok. Tak uzyskany sok jest transportowany do sita. Odfiltrowany przez gęste sito sok, trafia do przygotowanego pojemnika i jest gotowy do spożycia. Pulpa z miąższu jest odprowadzana do osobnej misy. Dzięki swojej wolnoobrotowej pracy, wyciskarki do soków mogą być wykorzystywane nie tylko do przetwarzania owoców i jarzyn, ale również ziół, kiełków i warzyw kapustnych.

Zalety soku z wyciskarki

Wolnoobrotowe wyciskarki pozwalają na wytwarzanie soków w niskich temperaturach i bez nadmiernego napowietrzania otrzymanego produktu.

Zalety wolnoobrotowego wyciskania soku:

  • zachowanie witamin w niezmienionej postaci

  • naturalna, intensywna barwa soku

  • odpowiednia gęstość soku

  • sok nie jest napowietrzany, co skutkuje mniejszym utlenianiem się witamin

  • dłuższa przydatność soku do spożycia - nawet do 2 dni od wyciśnięcia

Rodzaje wyciskarek do soków

W sprzedaży możemy spotkać kilka typów wyciskarek. Różnią się one pomiędzy sobą ilością mechanizmów ślimakowych i sposobem rozmieszczenia ich wałów oraz odmiennymi parametrami technicznymi. Wyciskarki do soków mogą być wyposażone w jeden lub dwa ślimaki oraz posiadać poziomą lub pionową budowę. Zastosowanie w tych urządzeniach odmiennych rozwiązań technologicznych, pozwala ich użytkownikom na dobranie parametrów najbardziej odpowiednich dla ich potrzeb.

Wyciskarki do soków jedno-ślimakowe

W urządzeniach tego typu wałek ślimakowy obraca się z prędkością około 70 obrotów na minutę. Ze zmiażdżonego surowca wytwarzany jest gęsty i mało klarowny sok, z zachowanymi naturalnymi właściwościami witamin i enzymów. Lekko wilgotna pulpa, pozostała po wyciśnięciu soku, jest odprowadzana specjalnym kanałem na zewnątrz urządzenia.

Wyciskarki do soku dwu-ślimakowe

Urządzenia te pozwalają na wyciśnięcie z poddanych obróbce surowców największej ilości soku. Pulpa pozostała po wytworzeniu soku jest prawie całkowicie sucha. Dzieje się tak dzięki specjalnej konstrukcji mechanizmu ślimakowego, którego części wzajemnie się zazębiają. Takie urządzenia pozwalają na pozyskanie soku nie tylko z owoców i warzyw, ale także z ziół, kiełków i roślin liściastych np. jarmużu. Wyciskarki dwu-ślimakowe pozwalają również na przygotowywanie musów,  homogenizację produktów spożywczych oraz mielenie ziaren - np. kawy czy siemienia lnianego.

Pionowe wyciskarki soków

Zaletą tego typu wyciskarek są ich niewielkie gabaryty oraz szybkość działania. Owoce czy warzywa, z których wyciskamy sok, są miażdżone znacznie sprawniej, bez użycia nacisku w celu ich przetworzenia, co znacząco wpływa na szybkość uzyskiwania soku. Wyciskarek takich można używać do wytwarzania soków z różnych surowców - bezpośrednio po sobie, ponieważ urządzenie to można przepłukać wodą podczas pracy.

Poziome wyciskarki soków

Ten typ wyciskarek, znacznie większy od ich pionowych odpowiedników, posiada dodatkowe funkcje. W wyciskarkach poziomych, poza wytwarzaniem soków, możemy mielić składniki, przygotowywać makaron, pure oraz przeciery owocowo-warzywne.

Wybór wyciskarki do soku

Wybór odpowiedniej wyciskarki zależy od przewidywanego przeznaczenia urządzenia, oczekiwanych gabarytów i jego wydajności. Kolejnym kryterium może być również jakość i idąca za nią - wyższa cena wyciskarki. Biorąc jednak pod uwagę wielofunkcyjność tego urządzenia i jego wkład w zdrowie i dobre samopoczucie - należy zastanowić się nad wyborem wyciskarki o dobrej jakości.

 

Kacper

Redakcja hatikvah.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze zdrowego stylu życia.
Dobierz odpowiednią dla siebie wyciskarkę firmy Hurom.
Komponuj świeżo wyciskane soki i ciesz się z niepowtarzalnego smaku.